fbpx

Zamość i jego atrakcje – wycieczka jednodniowa

WYCIECZKA SZKOLNA – ZAMOŚĆ

Możliwość płatności Bonem Turystycznym

Cena ustalana indywidualnie


 Zbiórka uczestników wycieczki o godz. ….  w wyznaczonym miejscu, kontrola autokaru przez policję. O godz. …  wyjazd autokarem spod szkoły w kierunku Zamościa. Przyjazd do Zamościa około godz. 9.00 i spotkanie z przewodnikiem przy Roztoczańskim Muzeum PRL-u. Ekspozycja obejmuje rzeczy codziennego użytku z okresu PRL-u 
m.in. meble, ubrania, mydła, proszki, wyposażenie sklepu, kuchni, czy sali lekcyjnej.
(8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych). Przedstawiono tutaj PRL-owską rzeczywistość bez wyśmiewania, wychwalania i nostalgii, tylko taką, jaka była. Podczas blisko godzinnego zwiedzania poznamy mnóstwo kultowych rzeczy, postaci i zjawisk z czasów PRL. Starsi będą mogli przypomnieć sobie swoje lata młodości, a młodsi poznać lata sprzed transformacji ustrojowej, wszak tak nie odległe.

Muzeum zwiedza się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył Tomasz Knapik – słynny lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, a kiedyś lektor Polskiej Kroniki Filmowej – tak popularnej w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Zbiory zaprezentowano w 8 gabinetach (sklep, pokój z lat 70, kuchnia, łazienka, gabinet I sekretarza, posterunek milicji obywatelskiej, pokój z lat 80 i sala filmowa) oraz na 14 wystawach tematycznych (dokumentalna, muzyka i kultura, Pewex, turystyczna, warsztat z narzędziami, apteka, sportowa, motoryzacyjna, toaletka modnej pani i modnego pana, filmowa, budowlana, moda i krawiectwo, tablice informacyjno-ostrzegawcze). Hitem jest nowa wystawa – poświęcona katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Prezentowany zakres zbiorów to pamiątki z lat 1944–1989. W muzeum znajdują się zbiory zebrane głównie z terenów Roztocza i Zamojszczyzny, ale także przekazane przez „Zasłużonych Zaopatrzeniowców” z całej Polski. Pomimo tego, że upłynęło tyle lat, wiele rzeczy w muzeum jest jeszcze z metkami, z ceną i datą produkcji, w idealnym stanie. Na koniec każdy z uczestników zostanie poczęstowany prawdziwą oranżadą przypominającą smakPRL-u.

Po zakończonym zwiedzaniu udamy się do Mc Donalda na krótki posiłek. Następnie przejazd w okolice Rynku Starego Miasta na zwiedzanie z przewodnikiem. O godz. 12.45 pierwsza grupa (20 osób) uda się na godzinne zajęcia w laboratorium MINI LAB. Druga Grupa (20 osób) będzie nadal zwiedzała okolice Rynku Starego Miasta. O godz. 13.45 nastąpi zmiana grup. Około godz. 15.00 cała grupa uda się na obiad i będzie to ostatni punkt programu.

Następnie powrót do miejsca wyjazdu.

 

MiniLAB to taki „mały Kopernik”. Pracownia jest miejscem stworzonym z myślą o dzieciach i ich potrzebach, to prawdziwe mini-laboratorium dla dzieci! Na warsztatach dzieci przekonają się jak interesująca i pasjonująca może być nauka. Zupełnie inaczej niż na lekcjach w szkole, gdzie dominującym środkiem przekazu są podręczniki. 

Propozycje zajęć:

1) Mrożący suchy lód

Uczestnicy warsztatów sprawdzą czym jest tajemniczą mgła, zbadają jej właściwości, za pomocą różnych naczyń laboratoryjnych i przyrządów wykonają doświadczenie chemiczne ze zmieniającymi się kolorami, wybuchami piany i gigantycznymi bańkami mydlanymi.

2) Tęczowe laboratorium 

Uczestnicy warsztatów stworzą barwne roztwory z barwników roślinnych, nauczą posługiwać prawdziwym sprzętem laboratoryjnym. Zrobią mikstury ze zmieniającymi się kolorami i mikro-wybuchami piany!

3) Szalona piana czyli po co nam drożdże

Uczestnicy warsztatów sprawdzą pod mikroskopem, co to znaczy, że drożdże są organizmami żywymi. Użyją wody utlenionej i odkryją czym się różni od zwykłej wody. Przy użyciu sprzętu laboratoryjnego zrobią szaloną pianę. Za pomocą modeli cząsteczek zbudują molekuły z naszej codzienności.

4) Świat barw

Uczestnicy warsztatów za pomocą sprzętu laboratoryjnego stworzą barwy, poznają tajniki dotyczące mieszania barw, zbudują krążek Newtona, sprawdzą czym jest światło.

5) Glutki czyli z czego zrobić slimea 

Uczestnicy wykonają glutki, nadadzą im określone właściwości: kolor, konsystencję i dodatki. Zbudują modele cząsteczek polimerów, sprawdzą co mają wspólnego z klejem.

6) Piłeczka kauczukowa

Uczestnicy warsztatów zrobią piłeczkę w wybranym kolorze. Sprawdzą czym są polimery i po co nam tworzywa sztuczne w naszej codzienności. Wykonają eksperymenty z ruchem ciał i sprawdzą czym jest dynamika.

7) Kosmetyczne laboratorium

uczestnicy warsztatów wykonają samodzielnie balsam do ust/lub krem do twarzy, nadadzą im pożądane właściwości. Poznają historię kosmetyków oraz ich funkcje. Zbudują model skóry.

8) Zrób własne perfumy

Uczestnicy warsztatów wezmą składniki chemiczne perfum pod lupą, zbadają ich właściwości oraz odkryją ciekawostki dotyczące produkcji perfum i ich pochodzenia. Za pomocą sprzętu laboratoryjnego wykonają własne perfumy.

9) Mydło pachnidło 

Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonują mydełka, nadadzą im kształt, kolor i zapach, na koniec ładnie zapakują. Sprawdzą właściwości mydeł, wykonają doświadczenie dlaczego mydło myje i sprawdzą, jakie środki myjące lubi nasza skóra

10) Warsztaty wyrobu świec

Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonują świece w ulubionym kształcie, kolorze i zapachu, na koniec ładnie zapakują. Sprawdzą czym jest parafina, poznają jaka była historia świecy, wykonają doświadczenie dlaczego tajemnica kolorowych fajerwerków.

 

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem na całej trasie
  • przewodnika po Zamościu,
  • ubezpieczenie NNW,
  • opłaty parkingowe,
  • podatek VAT,
  • obowiązkowe składki na TFG i TFP,
  • bilety wstępu do Roztoczańskiego Muzeum PRL-u i Laboratorium MiniLab
  • obiad

Cena nie obejmuje:

  • wydatków własnych
  • posiłku w Mc Donald

 

Zapisów można dokonywać poprzez:

 

zgłoszenie przez formularz na stronie internetowej https://pielgrzymki-ichtis.pl,

w Biurze w Zamościu ul. Gminna 43

poniedziałek w godz. od 11 do 16

oraz pod nr tel.: 722 155 510 lub 601 149 267

Niniejszy program jest autorski i jest własnością intelektualną Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego ICHTIS. W celu jego wykorzystania należy się skontaktować

z Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym ICHTIS: pielgrzymki.zamosc@wp.pl