fbpx

GRUZJA I ARMENIA – 22 września – 2 października 2021

1880 zł + 710 USD

Zakaukazie – Gruzja i Armenia

“Pierwsze chrześcijańskie kraje”

 

Termin: 22 września – 2 października 2021

 

Cena: 1880 zł + 710 USD


1 dzień – 22.09.2021:  WARSZAWA 

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Odprawa lotniskowa. Wylot do Erywania w Armenii. (Godzina odlotu z Warszawy zostanie podana w późniejszym czasie).

2 dzień – 23.09.2021: WARSZAWA – ERYWAŃ – ECZMIADZYN – ZWARTNOC – ERYWAŃ 

Lądowanie w Erywaniu w Armenii. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Późne śniadanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Armenii zaczniemy od panoramicznego objazdu miasta autokarem: Plac Republiki –  centralny plac miejski, miejsce spotkań i ceremonii. Znajduje się przy nim Muzeum Historii Armenii i Narodowa Galeria Armenii oraz budynki rządowe (Parlament, Pałac Prezydenta); Kaskady – (Centrum Sztuki Cafesjana) – wiodące na wzgórze schody, ozdobione wieloma nowoczesnymi rzeźbami, pod którymi zlokalizowane są sale muzealne, Opera. Zwiedzanie Matenadaranu – muzeum armeńskiego piśmiennictwa, zawierające  niemal 20000 manuskryptów. Matenadaran stanowi przedmiot dumy Ormian jako skarbnica tradycji narodowej. Przejazd do Eczmiadzyna (Wagharszapat) – duchowej stolicy Ormiańskiego Kościoła i siedziby Patriarchy Armenii. Kościół św. Rypsyme, Katedra – najstarsza w Armenii, ufundowana w 301 r. przez św. Grzegorza Oświeciciela (wg legendy miejsce budowy kościoła miał wskazać sam Chrystus) znajdująca się na liście UNESCO. W eczmiadzyńskiej katedrze są przechowywane zabytkowe iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy. Nad głównym wejściem wisi włócznia, podobno ta, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu. Postój przy ruinach świątyni w Zwartnoc, z VII wieku. Była podobno jednym z najpiękniejszych obiektów sakralnych ówczesnego świata i do dziś dnia uważa się ją za perłę ormiańskiej architektury. Głównym zachowanym reliktem tego miejsca jest owal z potężnych kolumn o pięknie rzeźbionych kapitelach. Obiekt ten również znajduje się na liście UNESCO. Powrót do Erewania i wizyta w Erewańskiej Fabryce Koniaków ARARAT – degustacja i możliwość zakupów. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

3 dzień – 24.09.2021:  ERYWAŃ – GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ

Śniadanie w hotelu. Przejazd do Geghard – klasztor częściowo wykuty w skale, otoczony stromymi zboczami, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa klasztoru Geghard wywodzi się od Włóczni Przeznaczenia (Surp Geghard), którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Chrystusa na krzyżu. Przez lata jej grot był tu przechowywany jako relikwia, obecnie można go zobaczyć w Eczmiadzynie. Przejazd do Garni – zwiedzanie: Świątynia Mitry – jedyna ocalała pogańska świątynia boga słońca w Armenii z I w – Jest to jedyna klasycystyczna budowla w tym kraju; malownicza panorama na góry i kanion rzeki Azat. Obiadokolacja w rodzinnej wiejskiej tawernie, degustacja tradycyjnych dań przygotowanych wg domowych receptur, degustacja lokalnych owoców oraz napojów. Powrót na nocleg w Erywaniu.

4 dzień – 25.09.2021:  ERYWAŃ – CHOR VIRAP – ARENI – NORAVANK – PRZEŁĘCZ SELIMA – SEWANAWANK – JEZIORO SEWAN

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Klasztoru Chor Virap w pobliżu granicy z Turcją, u podnóża świętej dla Ormian góry Ararat, na której wg tradycji osiadła po potopie Arka Noego. To tutaj zaczęła się historia ormiańskiego a także światowego chrześcijaństwa. Jak mówi tradycja, w tym miejscu został uwięziony Grzegorz Oświeciciel przez króla Armenii – Tirydatesa III. Spędził w zamknięciu 13 lat. Następnie wyleczył władcę z choroby, co stało się bezpośrednią przyczyną Jego nawrócenia oraz przyjęcia przez Armenię chrześcijaństwa. Następnie przejazd na zwiedzanie Areni – kościół z XIV wieku znajdujący się na szczycie płaskowyżu z widokiem na rzekę Areni i Arpę, ruiny z XIII wieku pałacu Tarsaitch Orbelian oraz ruiny mostu z XIII wieku. Areni to najsłynniejsza wieś winiarska w Armenii; degustacja win. Przejazd do Noravank – zwiedzanie XIII w. klasztoru, położonego nad kanionem we wspaniałej scenerii. Otoczony jest dzikimi, urwistymi skałami, w większości koloru czerwonego lub różowego, ale we fragmentach niezwykłego w przypadku formacji skalnych: jaskrawo pomarańczowego. Obiad w restauracji w okolicy rzeki Arpa. Przejazd w stronę Jeziora Sevan, przez przełęcz Selima. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg w okolicy Jeziora Sevan.

5 dzień – 26.09.2021:  SEVAN – granica armeńsko-gruzińska – VARDZIA – ACHALCICHE 

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd nad Jezioro Sevan. Objazdowe  zwiedzanie Półwyspu Sevan z panoramą na jezioro oraz monaster Sewanawank. Przejazd na granicę armeńsko-gruzińską, odprawa. Przejazd do Vardzia – zwiedzanie wykutego w skale, miasta-klasztoru i fortecy z XII-XIII w. Wardzia to spore miasto skalne, które jest największą atrakcją turystyczną regionu Mescheti. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Przez lata była jednym z głównych ośrodków kulturalno-religijnych monarchii gruzińskiej. Przejazd do Achalciche – miejscowości uzdrowiskowej, w poł.-zach. Gruzji; w przeszłości miasto-twierdza. Zwiedzanie: Twierdza Rabati z XII w (złożony system fortyfikacji obronnych, domy o tradycyjnej regionalnej architekturze, stare łaźnie, regionalne Muzeum Historyczne, meczet z 1752 roku, ruiny medresy) oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, którym opiekują się siostry benedyktynki. Przejazd na nocleg do hotelu w Achalciche. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień – 27.09.2021:  ACHALCICHE – BATUMI

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Batumi. Zwiedzanie Batumi: Plac Argonautów z posągiem Medei ze złotym runem. Medea góruje nad całym placem na wysokim postumencie. Spacer po nadmorskiej promenadzie – zobaczymy obiekty takie jak: ruchoma rzeźba Alego i Nino, fontanna czaczy, wieża alfabetu gruzińskiego, gigantyczne wieżowce, latarnia morska, diabelskie koło, teatr, fontanny czy też staw z tańczącymi fontannami. Czas wolny nad Morzem Czarnym. Przejazd do hotelu w Batumi. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

7 dzień – 28.09.2021: BATUMI – PRZEŁĘCZ SURAMSKA – KUTAISI – TBILISI

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd przez Przełęcz Suramską łączącą zachodnią i wschodnią część Gruzji. Udamy się do Kutaisi, które było stolicą starożytnej Kolchidy. Zwiedzanie katedry Bagrati – jej właściwa nazwa to “Katedra Wniebowzięcia N.M.P.”. Katedra należy do najwspanialszych zabytków kultury gruzińskiej “złotego wieku”. Choć od kilkuset lat świątynia jest ruiną to nadal zadziwia swym rozmachem, formą i wspaniałymi zdobieniami. Zobaczymy również klasztor i akademię Gelati (XII w.), założonych przez gruzińskiego króla – Dawida IV (obiekt na liście UNESCO). Zespół klasztorny składa się m.in. z kościoła p.w. Narodzenia Matki Bożej (XII w.), kościoła Św. Grzegorza (XIII w.), dwupoziomowego kościoła Św. Mikołaja (XIII-XIV w.), dzwonnicy wybudowanej nad źródłem, kruchty. Całość otaczają pradawne mury obronne. Następnie udamy się do Jaskini Prometeusza odkrytych dopiero w 1984 roku. W środku panuje naturalna temperatura 14°C, a procent tlenu jest o wiele wyższy niż w atmosferze, co stwarza idealne warunki do leczenia wielu chorób dróg oddechowych. Zachwyt wzbudzają tu formy naciekowe, które od stuleci pęcznieją pod wpływem wody. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

8 dzień – 29.09.2021:  TBILISI 

Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi – stolica i największe miasto w Gruzji. Zwiedzanie: Stare Miasto, Kościół Metechi z XII w., który zachwyca wyjątkowo urokliwym położeniem na wyniosłej skale pionowo opadającej do wód rz. Mtkwari; statua króla Vakhtanga Gorgasali, spacer do Abanotubani – ceglane kopuły Łaźni Siarkowych położone w  najstarszej części miasta liczącej około 1500 lat. Wzgórze z Fortecą Narikala – jedną z najstarszych w mieście. Ruiny fortecy majestatycznie górują ponad czerwonymi dachami tbiliskiej starówki; pomnik Tamady, uliczka Chardin – popularny deptak, Katedra Sioni – jej nazwa wywodzi się od Góry Syjon w Jerozolimie.  Sioni jest jedną z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Kościół św. Piotra i Pawła – neorenesansowy kościół wybudowany w 1877 m.in. ze składek polskich zesłańców w TbilisiPowrót na obiadokolację i nocleg do Tbilisi.

9 dzień – 30.09.2021: TBILISI – ANAURI – GUDAURI – GERGETI – TBILISI

Śniadanie. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną w stronę Anauri. Zwiedzanie: Forteca Anauri z XVII w. – położona malowniczo na wzgórzu, nad brzegiem rzeki Argavi. Znajduje się na zachodnim brzegu turkusowych wód Zbiornika Żinwalskiego (sztuczne jezioro zaporowe) a dookoła lesiste góry. Całość doskonale widać z Gruzińskiej Drogi Wojennej, która biegnie w pobliżu. Zabudowa Ananuri powstała w XVII wieku. Wszystkie obiekty otaczają stare mury warowne. Wewnątrz znajdują się m.in. duży kościół oraz mniejsza świątynia Gwtaeba, wieża z piramidalnym dachem, jednonawowy kościół Mkurnali, baszta Szeupowari oraz dzwonnica. Zabytki są bogato dekorowane różnymi ornamentami, a także cennymi freskami. Przejazd przez Gudauri – górski kurort narciarski na wys. 2000 m n.p.m., na południowych stokach Wysokiego Kaukazu. Przejazd przez Przełęcz Krzyżową (2379 m. n.p.m.), czas na zdjęcia w punkcie widokowym. Przejazd samochodami terenowymi do cerkwi Św. Trójcy Gergeti, pięknie położonej na wys. ponad 2000 m npm, skąd rozlega się cudowny widok na góry i okolice. Droga powrotna do hotelu w Tbilisi. Na miejscu obiadokolacja i nocleg.

10 dzień – 01.10.2021:   McCHETA – TBILISI 

Śniadanie. Przejazd do Mcchety, w starożytności – stolicy królestwa kaukaskiej Iberii. Miasto-muzeum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sobór katedralny Sweti Cchoweli z XI w. – zbudowany na miejscu pierwszej w Gruzji świątyni chrześcijańskiej z IV w., miejsce koronacji i wiecznego spoczynku władców Gruzji m.in. Wachtanga Gorgasaliego i królów z dynastii Bagratydów; siedziba najwyższych władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego; monastyr Dżwari z VI w; żeński klasztor (monastyr) Samtawro z cerkwiami św. Nino (IV w.) i Przemienienia Pańskiego. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

11 dzień – 02.10.2021:   TBILISI – WARSZAWA – ZAMOŚĆ

Wczesna pobudka. Śniadanie w formie pakietu. Transfer na lotnisko. Wylot do Polski (godzina transferu na lotnisko oraz godzina odlotu do Polski, zostaną podane w późniejszym terminie). Lądowanie w Warszawie na lotnisku im. F. Chopina. Powrót autokarem do Zamościa. 

Cena zawiera: bilet lotniczy: Warszawa – Erywań (Armenia) i Tibilisi – Warszawa (w tym wszelkie opłaty lotniskowe, pielgrzym może zabrać bagaż podręczny max 8 kg (o maksymalnych wymiarach: 55 x 40 x 23 cm) i bagaż główny – „rejestrowany” max 23 kg (o maksymalnej sumie wymiarów 158 cm dł. x szer. x wys.) PLL LOT; 9 noclegów (pokoje 2/3 osobowe z łazienkami, w hotelach bezpłatne Wi-Fi); wyżywienie: 9 śniadań i 9 obiadów; transport nowoczesnym autokarem w Armenii i Gruzji; ubezpieczenie /KL: 40 000 euro, NNW: 30 000 PLN, KRiP: 5000 euro, bagaż: 1200 PLN/; zestaw słuchawkowy do oprowadzania grup; opiekę licencjonowanego pilota; 

Cena nie zawiera: opłaty za bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, zwyczajowych napiwków dla kierowcy, przewodników i obsługi hotelowej ok 70 USD – płatne na miejscu w Armenii u pilota!!! A także ubezpieczenia od rezygnacji z udziału w pielgrzymce, ofiar składanych na tacę podczas Eucharystii przeznaczonych na utrzymanie miejscowych sanktuariów, wydatków własnych i dodatkowych posiłków.

Dopłata do pokoju 1- osobowego 210 USD

Transport autokarem z Zamościa na lotnisko i z powrotem ok 130 -150 zł – w zależności od ilości chętnych.

 Cena zawiera podatek VAT i składkę na TFG.

Płatność:

I rata – 880 PLN + 100 USD  – przy zapisie;

II rata – 1000 PLN + 610 USD– do 40 dni przed wylotem; 

 

Oferta ma charakter komercyjny.

Program jest ramowy kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Zapisów można dokonywać poprzez:

zgłoszenie przez formularz na stronie internetowej https://pielgrzymki-ichtis.pl,

w Biurze w Zamościu ul. Gminna 43

poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 10 do 16

 

oraz pod nr tel.: 722 155 510 lub 601 149 267

 

Niniejszy program jest autorski i jest własnością intelektualną Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego ICHTIS. W celu jego wykorzystania należy się skontaktować z Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym ICHTIS: pielgrzymki.zamosc@wp.pl