fbpx

PIELGRZYMKA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA /samolot/ 13 – 20 maja 2023 wyjazd potwierdzony

790 euro wyjazd potwierdzony

GRECJA
PIELGRZYMKA ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

WYJAZD POTWIERDZONY

zapisy do końca lutego 2023

 

Ateny – Korynt – Mykeny – Nafplio – Epidauros
– 
Delfy – Kavala – Filippi – Thessaloniki – Meteory

 

Termin: 13 – 20 maja 2023r /8 dni – 7 noclegów/  

 

Cena: 790 euro 

Każdego dnia Msza św. – opieka duchowa kapłana w czasie całej pielgrzymki


1 DZIEŃ Zbiórka na lotnisku w Warszawie na 2,5 godziny przed odlotem Msza św. w kaplicy na lotnisku im. F. Chopina (godziny popołudniowe dokładnie zostaną podane w późniejszym terminie) przyjazd do Grecji (OK 21:30), zakwaterowanie w Atenach. Kolacja i nocleg.

2 DZIEŃ Śniadanie i msza w hotelu. Przejazd na objazd Aten: zmiana warty pod Parlamentem (przy Grobie Nieznanego Żołnierza), Stadion Panatenajski, tryptyk Atenski, Luk Cesarza Hadriana. Zwiedzanie Akropolu i Areopagu skąd przemawiał do Ateńczyków św. Paweł. Przejazd do Delf i zakwaterowanie w hotelu. Kolacja.

3 DZIEŃ Śniadanie i wyjazd na zwiedzanie Delf, które uważane były za środek Ziemi. Tu słynna Wyrocznia Delficka przepowiadała przyszłość, tutaj także odbywały się słynne Igrzyska Pytyjksie. Przejazd do Kalambaki.

4 DZIEŃ Msza w hotelu. Po śniadaniu przejazd w monumentalne Meteory, objedziemy szczyty skalnych turni tak aby każdy mógł zobaczyć 6 zachowanych do dnia dzisiejszego monastyrów. Zwiedzimy jeden z najważniejszych wchodząc do bizantyjskiej cerkwi, muzeum oraz refektarza. Wizyta w pracowni pisania ikon (średnia cena oryginalnej, pisanej w pracowni ikony ok. 45 euro w tym miejscu można również kupić inne pamiątki sakralne jak i świeckie związane z całą Grecją). Przejazd przez Verie na północ. Krótki postój przy ołtarzu Świętego. Przejazd do nieformalnie stolicy północnej Grecji i jednego z piękniejszych miast Hellady – Thessalonik, które były jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów i dwukrotnie ją odwiedził. Zobaczymy min. takie budowle jak Biała Wieża – symbol miasta oraz zabytki bizantyjskiej i wczesnochrześcijańskiej architektury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród których jednym z najcenniejszych jest Bazylika św. Dymitra z zespołem katakumb, w których więziono świętego, Łuk i Mauzoleum Galeriusza – późniejszy kościół Św. Jerzego. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i kolacja w hessalonikach

5 DZIEŃ Po śniadaniu przejazd do Kavali, miasta do którego dotarł św. Paweł wraz z Sylasem i Tymoteuszem podczas swej pierwszej podróży do Europy (pomnik świętego Pawła, stary port i akwedukt) oraz do Filippi – starożytne miasto Filipa Macedońskiego, które trzykrotnie odwiedził św. Paweł, którego mieszkankę – Lidię ochrzcił jako pierwszą Europejską, a do mieszkańców – Filipian skierował jeden ze swych Listów. Zobaczymy teren wykopalisk ze śladami starożytności: forum, amfiteatr, dwie bazyliki oraz krypta – prawdopodobne „więzienie św. Pawła”. Msza w Filippi.  Zakwaterowanie i kolacja w Thessalonikach.

6 DZIEŃ  Śniadanie.  Przejazd na Peloponez. Krótki postój w Thrmopilach przy pomniki Leonidasa oraz nad Kanałem Korynckim. Kanał Koryncki –  jest fenomenem stworzonym przez człowieka. Łączy dzisiaj dwa morza Jońskie z Egejskim oraz skraca podroż statkom z Europy do Afryki. Następnie zwiedzanie Starożytnego Koryntu, który kojarzony jest głownie ze Św. Pawłem i jego ewangelizacja Europy. Tutaj założył największa gminę żydowska i tutaj spędził aż 18 miesięcy. Zwiedzimy agore z bema-mównicą, z której przemawiał do Koryntian, zobaczymy świątynię Apollona z VI w p.n.e, poznamy historie Heter, które służyły Afrodycie. Zakwaterowanie w Tolo. Kolacja i nocleg.

7 DZIEŃ Śniadanie w hotelu. Przejazd do Epidauros –  sanktuarium Asklepiosa boga sztuki medycznej. Tutaj dokonano pierwszej trepanacji czaszki, cesarskiego ciecia oraz tutaj powstały słowa przysięgi Asklepiosa. Wejdziemy do lokalnego muzeum ze sprzętem medycznym, częścią odkrywek z terenu Asklepiejonu a następnie do wyjątkowego teatru z IV w p.n.e, który do dnia dzisiejszego przyjmuje wielkie sławy, wystawiając spektakle bez nagłośnienia w okresie każdego lata. Ostatnim miejscem, które zwiedzimy tego dnia będą Mykeny. Wejdziemy do Grobu Agamemnona zwanego Skarbcem Atreusza, przez bramę lwów podejdziemy do cytadeli Agamemnona. Wyjątkowo ciekawe muzeum odkryje bogactwo rodu Atrydów z maską władcy, bronią, sprzętem gospodarstwa domowego i tabliczkami z pismem linearnym Nafplion- weneckie miasto, pierwsza stolica młodej, niepodległej Grecji z fortecami i bastionami. Znane również, jako miasto zakochanych. Odbędziecie Państwo spacer po starówce, która na pewno swoim klimatem przeniesie Państwa w czasy, kiedy panowali tu Wenecjanie czy Turcy. Zobaczymy uroczą starówkę, cerkiew Św. Spirydona, pod którą zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Msza w polskim kościele. Powrót do hotelu w Tolo, kolacja, nocleg.

8 DZIEŃ Śniadanie. Czas wolny, następnie transfer na lotnisko. Odprawa bagażowo – biletowa, wylot do Polski (godziny lotów zostaną podane w późniejszym terminie).

 

Cena zawiera: 

  • bilet samolotowy Warszawa – Ateny – Warszawa (wraz ze wszystkimi opłatami lotniskowymi, podróżny może zabrać dwa bagaże: główny do 23 kg i podręczny do 8 kg), transport autokarem w Grecji podczas realizacji programu,
  • 7 noclegów w hotelach *** (pokoje 2/3 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym),
  • 7 śniadań i 7 obiadokolacji,
  • usługi pilota na całej trasie pielgrzymki,
  • podatek VAT i składki na TFP i TFG

 

Cena nie zawiera: 

  • biletów wstępów do zwiedzanych obiektów,
  • usług miejscowych przewodników,
  • podatku klimatycznego opłacanego w hotelach,
  • zwyczajowych napiwków,
  • opłat drogowych i parkingowych – razem za wszystko 140 euro płatne w autokarze pierwszego dnia pielgrzymki.

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego 180 euro

 

Zapisy przy wpłacie zaliczki 100 euro

 

 

II rata – 190 euro do 10 marca 2023

III rata – 500 euro do 23 kwietnia 2023