SAMOLOTOWA PIELGRZYMKA DO FATIMY

 

Termin: 18.07 – 24.07.2020r

 

Cena: 1940 PLN + 360 €

 

Lizbona – Sintra – Przylądek Roca – Fatima – Tomar – Batalha – Alcobaça – Nazare – Coimbra – Porto – Lizbona


1 dzień sobota 18 lipiec 2020 WARSZAWA – LIZBONA

Zbiórka uczestników i transfer do portu lotniczego Warszawa-Okęcie. Godzina zbiórki oraz wylotu zostaną podane w późniejszym terminie. Przylot do LIZBONY. Transfer do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg. 

2 dzień niedziela 19 lipiec 2020 LIZBONA – ESTORIL – CABO DA ROCA  – FATIMA

Msza Św. Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Portugalii – miasta, położonego u ujścia rzeki Tag do Atlantyku. Przespacerujemy się uliczkami średniowiecznej zabytkowej  – dzielnicy Alfama. Ulice Alfamy są wąskie, kręte i z reguły strome, do dziś brukowane jedynie drobną, nierówną kostką – taką samą kostką brukowane są również wąziutkie (na jedna osobę) chodniki. Wiele z ulic jest tak wąskich, że niemożliwy jest w nie wjazd samochodem. Na najstromszych odcinkach uliczki przechodzą w długie ciągi schodów – wejścia do domów prowadzą wprost z niewielkich podestów między nimi. Alfama położona jest na wzgórzu u stóp Zamku Św. Jerzego. Zwiedzimy katedrę Se oraz kościół św. Antoniego, stojący w miejscu urodzenia Św. Antoniego. Przejdziemy na Praca do Comercio nad brzegiem rzeki Tag, który jest powszechnie znany jako Plac Pałacowy. Dolne Miasto z Placem Rossiò – oficjalna nazwa placu brzmi Praça Dom Pedro IV (Plac króla Piotra IV). Jest to tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców Lizbony a także turystów. Plac wyłożony jest marmurową kostką imitującą fale morskie. W północnej części placu jest budynek Teatru Narodowego im. Marii II. Zajrzymy do dzielnicy Belèm z pięknym klasztorem Hieronimitów, który jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych przykładów stylu manuelińskiego, z którego słynie Portugalia. Zobaczymy Pomnik Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata oraz Wieżę Belem – w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. Następnie przejazd na PRZYLĄDEK ROCA (Cabo da Roca). Cabo da Roca to dziki i surowy przylądek, stanowiący najdalej wysunięty na zachód punkt stałego lądu Europy. Aż do XIV wieku wierzono, że te smagane wiatrem klify Cabo da Roca są krańcem świata. Do niezwykłej atmosfery panującej w tym miejscu przyczynia się także otaczający półwysep opustoszały, dziki krajobraz, a także wzburzone fale, uderzające o podnóża klifów tuż przy trudnym szlaku biegnącym po położonych na wybrzeżu ścieżkach. Przejazd do FATIMY. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Uczestnictwo w wieczornym nabożeństwie różańcowym i procesji światła. Nocleg. 

3 dzień poniedziałek 20 lipiec 2020 FATIMA

Msza Św. Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium – Capelinha – mała kaplica stojąca w miejscu, gdzie Matka Boża objawiała się trójce małych pastuszków: Łucji Santos, Franciszkowi i Hiacyncie Marto; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i S. Łucji. Kościół został zbudowany w miejscu, gdzie 13 maja 1917 roku troje pastuszków zobaczyło nagle błyskawicę, która ich przestraszyła. Gdy zebrali stado owiec i wracali do domu, ukazała im się Matka Boska nazwana później Matką Bożą Fatimską. Nowoczesna bazylika Trójcy Przenajświętszej – kościół został konsekrowany 12 października 2007, w 90. rocznicę objawień fatimskich. Wystrój wnętrza świątyni i jej otoczenia jest dziełem współczesnych renomowanych artystów z kilku krajów. W miarę możliwości czasowych wizyta w Muzeum, gdzie przechowywane są m.in. dary papieży oraz kula, która zraniła św. Jana Pawła II w zamachu na Placu Św. Piotra. Czas wolny. Obiadokolacja. Uczestnictwo w wieczornym nabożeństwie różańcowym i procesji światła. Nocleg. 

4 dzień wtorek 21 lipiec 2020 FATIMA – ALJUSTREL – VALINHOS – FATIMA

Msza Św. Śniadanie. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do wioski VALINHOS – miejsca objawień Matki Bożej w sierpniu 1917 roku i Anioła Portugalii. Przejdziemy również do wioski ALJUSTREL, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka i Łucji – obecnie w domu urządzono muzeum przedstawiające życie lokalnej społeczności na początku XX wieku. Znajdziemy tam przedmioty codziennego użytku w poszczególnych izbach – począwszy od ubrań, przez przybory, a na meblach kończąc. Przypuszcza się, iż ów budynek sięga XVII wieku; zwiedzanie. Powrót do Fatimy. Po południu czas wolny w Sanktuarium. Istnieje możliwość wizyty w największym centrum handlowym z dewocjonaliami i pamiątkami. Obiadokolacja. Uczestnictwo w wieczornym nabożeństwie różańcowym i procesji światła. Nocleg. 

5 dzień środa 22 lipiec 2020 FATIMA – COIMBRA – PORTO – FATIMA

Msza Św. Śniadanie. Przejazd do COIMBRY, dawnej stolicy Portugalii. Zwiedzimy Uniwersytet, najstarszą i najważniejszą uczelnię wyższą w Portugalii, a także jedyną tego typu placówkę w tym kraju do początku XX wieku, założoną w 1290 roku.  Katedra Sé Velha zwana Starą Katedrą. Przepiękna, stonowana budowla o romańskich korzeniach, pochodząca z 1140 roku i jest najstarszym kościołem katedralnym w Portugalii. Klasztor Karmelitanek p.w. św. Teresy, gdzie przez 57 lat przebywała Siostra Łucja i gdzie ją pierwotnie pochowano. Wyjazd do Porto. Zwiedzanie PORTO – miasta położonego nad Oceanem Atlantyckim oraz po dwóch stronach rzeki Douro, połączonych wieloma mostami o ciekawej konstrukcji – zwiedzanie historycznego centrum, czyli znajdującego się na nabrzeżu Starego Miasta. Zobaczymy tu piękne place, urokliwe uliczki, wspaniałe kościoły i inne zabytkowe budowle, a po trudach zwiedzania odpoczniemy w klimatycznych kawiarenkach, oczywiście przy dźwiękach fado. Spacerując po mieście będziemy podziwiać niesamowite Azulejos – białe kafelki, na których jest umieszczona mozaika lub namalowany obraz. Pokryte nimi są fasady wielu budynków, od kościołów i urzędów po kamienice mieszkalne – nawet współczesnych. Takie ozdoby są charakterystyczne dla całej Portugalii, ale w Porto azulejos są przede wszystkim niebieskie i jedne z najpiękniejszych. Jeśli czas pozwoli –  wizyta w jednej z tradycyjnych winiarni, z których słynie Porto. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Uczestnictwo w wieczornym nabożeństwie różańcowym i procesji światła. Nocleg. 

6 dzień czwartek 23 lipiec 2020 FATIMA – BATALHA – NAZARE – ALCOBAÇA

Msza Św. Śniadanie. Przejazd do zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości BATALHA. Klasztor w Batalha został wybudowany, aby podziękować Matce Boskiej za portugalskie zwycięstwo w bitwie pod Aljubarrota, która miała miejsce w roku 1385. W bitwie tej wojska portugalskie starły się z wojskami kastylijskimi. Klasztor został wybudowany, aby wypełnić obietnicę portugalskiego króla Jana I Wielkiego, którą dał on Matce Boskiej – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich (światowa lista UNESCO ). Po południu wyjazd nad Atlantyk do NAZARE, dawnej uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, a dzisiaj najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej z Nazare w O Sitio, a następnie czas wolny w dolnej części miasteczka na odpoczynek, kąpiel i degustację ryb oraz owoców morza, z których słynie Nazare. Urokiem Nazaré jest to, że do dnia dzisiejszego można tam spotkać rybaków w kraciastych koszulach i kobiety noszące siedem spódnic jednocześnie, które oporządzają ryby z porannych połowów, jak i sprzedają suszone ryby i owoce morze. Z ubiorem rybaków i ich żon wiąże się zwyczaj, który mówi, że żony rybaków miały nakładać codziennie kolejną spódnicę, aż do momentu, kiedy kuter ich męża pojawi się na horyzoncie. Przejazd do ALCOBAÇA, gdzie znajduje się gotycki klasztor z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i Ines de Castro. Klasztor zbudował zakon Cystersów, którzy odpowiedzialni są również za okazały zbiór dzieł sztuki, a także najwspanialszy księgozbiór w całej Portugalii. Zwiedzając Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça zachwycają przede wszystkim jego wnętrza – jakbyśmy się przenieśli prosto do średniowiecza. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Uczestnictwo w wieczornym nabożeństwie różańcowym i procesji światła. Nocleg. 

7 dzień piątek 24 lipiec 2020 FATIMA – WARSZAWA

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Lizbonie. Wylot do Polski. Przylot do Warszawy. Godziny odlotu z Lizbony i powrotu do Warszawy zostaną podane w późniejszym terminie.

 

W Lizbonie istnieje możliwość uczestniczenia w koncercie tradycyjnego śpiewu fado – z przekąskami i winem – ok. 40 euro.

 

Cena zawiera: przelot samolotem Warszawa – Lizbona – Warszawa, opłaty lotniskowe i bagażowe, przejazd klimatyzowanym autokarem w Portugalii, 6 noclegów w hotelu 3* w Fatimie oraz w Lizbonie, 6 śniadań, 6 obiadokolacji, opieka pilota, VAT, transfer na lotnisko Okęcie i powrót. 

Cena nie zawiera: biletów wstępu i usług przewodników lokalnych – ok.80 euro. Napoje do kolacji płatne indywidualnie.

Cena zawiera podatek VAT i składkę na TFG.

 

Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zorganizowania transportu na lotnisko w Warszawie

 i z powrotem.

 

Płatność:

zaliczka 500 PLN i 100 euro do 13.02.2020

II rata 1000 PLN do 10.04.2020

III rata 440 PLN i 260 euro do 18.05.2020 

 

Wyjazd o charakterze pielgrzymkowym. Oferta ma charakter komercyjny.

Program jest ramowy kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Zapisów można dokonywać poprzez:

zgłoszenie przez formularz na stronie internetowej https://pielgrzymki-ichtis.pl,

w Biurze w Zamościu ul. Gminna 43

poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 10 do 16

oraz pod nr tel.: 722 155 510 lub 601 149 267

Niniejszy program jest autorski i jest własnością intelektualną Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego ICHTIS. W celu jego wykorzystania należy się skontaktować

z Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym ICHTIS: pielgrzymki.zamosc@wp.pl