fbpx

Pielgrzymka do Grecji 11 – 23 kwietnia 2023

3780 PLN

PIELGRZYMKA DO GRECJI

ŚLADAMI ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

SKOPJE – KALAMBAKA – METEORY – TERMOPILE – ATENY – RIWIERA OLIMPU – LITOCHORO – PALEOS PANTELEIMONAS – WERGINA – WERIA – FILIPPI – KAWALA – SALONIKI – BELGRAD

TERMIN: 11 – 23 kwietnia 2023

CENA: 3780 zł

DNI: 13

Dzień 1 Wyjazd z Zamościa o godz. 2.00 z parkingu przy ul. Partyzantów – naprzeciwko Urzędu Wojewódzkiego. Przekroczenie granicy polsko-słowackiej w Barwinku i tu dłuższy postój – możliwość zjedzenia gorącego posiłku, wymiany waluty… Dalszy przejazd przez Słowację i Węgry do Serbii na nocleg tranzytowy w Belgradzie. Msza św. w plenerze. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2 Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Skopje w Macedonii. Zwiedzanie: muzeum Św. Matki Teresy (Msza święta w kaplicy), pomnik Matki Teresy, kamienny most, Carsija – dzielnica muzułmańska, stare miasto w którym znajduje się niezliczona liczba charakterystycznych pomników, czas wolny na zakup pamiątek. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3 Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Msza Św. Przejazd do Kalambaki w Grecji. W miarę możliwości czasowych wizyta w pracowni pisania ikon (lub następnego dnia) – średnia cena oryginalnej pisanej w pracowni ikony ok. 45 euro w tym miejscu można również kupić inne pamiątki sakralne jak i świeckie związane z całą Grecją. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień Msza Św. Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na Meteory. Zwiedzanie kompleksu „wiszących” klasztorów. Meteory to klasztory prawosławne wzniesione na  samotnych skałach między niebem a ziemią z cudowną panoramą na okolice gdzie zwiedzimy i poznamy  także życie mnichów. Przejazd i postój w Termopilach przy pomniku gdzie odbyła się słynna walka króla Sparty Leonidasa i 300 Spartan przeciwko Persom. Następnie przejazd do Aten – panorama Akropolu, przejście na zmianę warty pod parlamentem greckim oraz czas wolny na zakupy na ateńskiej Place. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5 Śniadanie. Po śniadaniu przejazd na Akropol – zwiedzanie kompleksu świątyń. Następnie c.d. zwiedzania Aten: Areopag miejsce w którym św. Paweł po nauczaniu Żydów w synagodze, potem nauczał wszystkich chętnych na agorze – ateńskim rynku. Ateńscy filozofowie zechcieli sami posłuchać, co ma im do powiedzenia ten, jak się wyrazili się o Pawle jako „nowinkarz”. Agora Grecka, Forum Romanum, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Stadion Olimpijski w Atenach, Łuk Hadriana. Msza Św. w polskim kościele. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6 Śniadanie. Przejazd do Sanktuarium św. Paraskiewii przy źródłach Afrodyty i Dafne i przy rzece Pinios. Przejazd na Riwierę Olimpu. Zakwaterowanie w hotelu, Msza Św., czas wolny na odpoczynek nad Morzem Liguryjskim. Wieczorem – obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7 Śniadanie. Msza Św. całodzienny odpoczynek nad morzem. Wieczorem – obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8 Śniadanie. Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Olimpu – mityczna siedziba dwunastu bogów, Park Narodowy uznany przez UNESCO zabytkiem międzynarodowej biosfery
z unikatowymi ekosystemami. Spacer z Litochoro z przepięknym wąwozem rzeki Enipeas. Przejazd do Paleos Panteleimonas – górskiej wioski greckiej z przepiękną panoramą na Riwierę Olimpijską. W wąskich, pokrytych płytami uliczkach można podziwiać kamienne domy i malownicze sklepiki, które oferują tradycyjne produkty i dzieła sztuki ludowej. Powrót do hotelu w godzinach południowych. Czas wolny na wypoczynek nad morzem. Msza Św. Wieczorem – obiadokolacja i nocleg.

Dzień 9 Śniadanie. Przejazd w kierunku miasta Veri (staroż. Berea) – tu św. Paweł skrył się przed Żydami z Salonik. Oglądamy wzgórze św. Pawła i Bizantyjskie świątynie miasta następnie przejazd do miejscowości  Vergina (staroż. Aegae) starożytna stolica królów Macedonii, zwiedzimy jeden z bogatszych  i piękniejszych grobowców jakie zostały odkryte a mianowicie grobowiec Filipa II  ojca Aleksandra  Wielkiego oraz jego małżonki, grobowiec  Aleksandra IV syna Aleksandra Wielkiego i wiele  innych   eksponatów. Powrót do hotelu. Msza Św., obiadokolacja i nocleg.

Dzień 10 Śniadanie. Całodzienny pobyt i odpoczynek nad morzem. Msza św. lub dla chętnych całodzienny rejs statkiem na wyspę Skiathos  i tu możliwość kąpieli na jednej
z najpiękniejszych plaży świata – błyszczący i mieniący się od słońca piasek koloru złotego, oraz spacer po pięknym miasteczku – opcja dodatkowo płatna ok 40 euro. Wieczór grecki z daniami oraz napojami tradycyjnej kuchni greckiej, muzyką na żywo oraz pokazem tańców ludowych. Nocleg.

Dzień 11 Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Następnie przejazd do Filippi (miasta, od którego Św. Paweł rozpoczął w 49 r. swą misję w Europie oraz ochrzcił pierwszą osobę na kontynencie europejskim – św. Lidię nad rzeczką Agnista). Msza Św. i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zwiedzanie tego miejsca oraz ruin starożytnego miasta Teatr, Via Egnatia, Agora, ruiny bazyliki (poświęconej św. Pawłowi) i więzienia, w którym przetrzymywano Apostoła. Przejazd do Kawalii (Neapolis) – miasta portowego, do którego św. Paweł przypłynął podczas swojej pierwszej, misyjnej podróży do Grecji. Przejazd do Salonik: spacer i zwiedzanie m.in. Górnego i Dolnego Miasta, Białej Wieży, Rotundy św. Jerzego, Łuku Galeriusza, katedry św. Demetriusza – patrona miasta. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 12 Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Msza Święta w Salonikach. Przejazd do Belgradu w Serbii w miarę możliwości czasowych krótkie zwiedzanie stolicy Serbii. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 13 Śniadanie. Przejazd do Polski. Powrót do Zamościa w godzinach nocnych.

 

Cena zawiera: 

 • transport autokarem klasy lux (barek, video, WC, dwóch kierowców),
 • zakwaterowanie: 12 noclegów w hotelach **/*** w pokojach 2/3-osobowych z łazienkami,
 • wyżywienie: 12 śniadań, 11 obiadokolacji (napoje dodatkowo płatne!),
 • ubezpieczenie w podróży za granicą (KL 10000 €, NNW 2500 €),
 • opiekę pilota i kapłana na całej trasie,
 • podatek VAT oraz składki na TFP i TFG;

 

Cena nie zawiera: 

 • opłat za bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • przewodników lokalnych,
 • opłaty za system tour guide,
 • opłat klimatycznych,
 • opłat drogowych i parkingowych
 • uczestnicy do 18. roku życia i studenci do 25. roku życia z ważną legitymacją studencką 30 euro,
 • seniorzy którzy skończyli 65. rok życia 70 euro, 
 • pozostali po 90 euro – płatne w autokarze pierwszego dnia;
 • wieczoru greckiego (zamiast jednej obiadokolacji) – ok. 40 euro – płatne w hotelu,
 • całodziennego rejsu na wyspę Skiathos lub inną –  ok. 50 euro.

 

Program jest ramowy kolejność zwiedzania może się zmienić.

 

Msze św. pod warunkiem obecności kapłana. 

Płatność:

I rata – przy zapisie 280 zł

II rata  – 500 zł do 15 lutego 2023r.

III rata – 3000 zł do 15 marca 2023r.