fbpx

Święta Lipka, Gietrzwałd, Malbork, Gdańsk, Toruń 10 – 12 września 2021

650 PLN

Sanktuaria Maryjne i Pomorze

Św. Lipka – Reszel – Gietrzwałd – Malbork – Gdańsk – Toruń

 

Termin: 10 – 12 września 2021

 

Cena: 650 PLN

MOŻNA PŁACIĆ BONEM TURYSTYCZNYM


  1. Dzień – św. Lipka, Gietrzwałd

Wyjazd z Zamościa o godz. 3.00 nad ranem z parkingu przy ul. Partyzantów (naprzeciwko Urzędu Wojewódzkiego). Przejazd w kierunku Sanktuarium w św.Lipce. Po drodze co 2,5 – 3 godziny przerwy na odpoczynek. Istnieje możliwość dosiąść się w Lublinie. Przybycie do Sanktuarium w św. Lipce, Msza św., zwiedzanie Sanktuarium, podczas którego poznamy bardzo piękną historię powstania tego miejsca. Wysłuchamy też koncertu organowego. Organy świętolipskie zostały zbudowane w okresie baroku, a ich brzmienie zapada w pamięci na całe życie. Czas wolny na modlitwę indywidualną i zakup pamiątek. Przejazd do Reszla, spacer po pięknym miasteczku. Najważniejsze zabytki Reszla to kościół Św. Piotra i Pawła, zbudowany około 1360r., w 1774r. zniszczony przez pożar, został odbudowany. W ołtarzu głównym obraz przedstawiający patronów kościoła. Wieża kościelna pochodząca z przełomu XV/XVI wieku, liczy 51,2 metra wysokości. Pomiędzy kościołem a zamkiem znajduje się stara plebania z 1444r., przetrwała liczne pożary, jest najstarszym budynkiem w Reszlu. Zachowały się także fragmenty zbudowanych w XIV w. murów obronnych. Do interesujących zabytków Reszla należą mosty, Most Rybacki, Most nad Fosą. Zamek w Reszlu należy do najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce. Budowano go w trzech etapach. W latach 1355- 1373 wybudowano stan surowy, między rokiem 1374-1401 rozbudowywano go, nadając mu monumentalny kształt. Trzecia faza budowy to przełom XIV i XV wieku, a wszystkie prace zakończono przed wybuchem wojny trzynastoletniej. Przejazd do Gietrzwałdu. Nawiedzenie Sanktuarium, modlitwa, zwiedzanie z przewodnikiem. Gietrzwałd stał się znany dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce w 1877 roku. Obraz Maryi z Gietrzwałdu, który znajduje się w kościele, czczono już trzy wieki wcześniej. Cudowny obraz znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki. Z 1877 r. pochodzi Kapliczka Objawień, ważnym miejscem jest źródełko, pobłogosławione przez Maryję. Woda ze źródełka uchodzi za uzdrawiającą, o czym świadczą liczne wpisy w Księdze Cudów. Przy pięknej, wysadzonej drzewami alei, prowadzącej z kościoła do źródełka, postawione kaplice różańcowe, przypominające o prośbie Maryi, aby codziennie gorliwie odmawiać różaniec. Na początku XXI wieku, za cudownym źródełkiem, na zboczu góry zbudowano malowniczą Drogę Krzyżową, poświęconą w 130 rocznicę objawień.

Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

  1. Dzień – Gietrzwałd – Malbork – Gdańsk

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Msza św. w Sanktuarium w Gietrzwałdzie. Przejazd do Malborka. Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego. Zamek w Malborku jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy w XIII w. Przez następne stulecia, kiedy Malbork stał się stolicą zakonu krzyżackiego, twierdza znacznie się powiększyła poprzez dodanie do niej Wielkiego Refektarzu oraz Pałacu Wielkiego Mistrza. Zamek w Malborku to imponujące mury z czerwonej cegły jak również pas murów obronnych z wieżami i bramami. Zwiedzający mogą podziwiać pomysłowość średniowiecznych budowniczych podczas oglądania ciekawego i dość innowacyjnego jak na tamte czasy system centralnego ogrzewania. Po zakończeniu zwiedzania przejazd do Gdańska. Zwiedzanie Długiego Targu. Zobaczymy z zewnątrz Dwór Artusa, przespacerujemy się w kierunku Żurawia na nabrzeżu. Przejście do kościoła św. Brygidy – Zobaczymy tu piękny bursztynowy ołtarz, który cały czas jest w budowie oraz inne przepiękne przedmioty wykonane z bursztynu. Przejdziemy pod Pomnik Stoczniowców. Przejazd na Westerplatte. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

  1. Dzień – Gdańsk – Toruń – Zamość

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na Mszę św. do Katedry w Oliwie – przepięknie brzmiące i rozsławione na cały świat organy oliwskie. W miarę możliwości czasowych krótki spacer po przepięknym Parku Oliwskim. wyjazd w drogę powrotną. Po drodze krótkie, około 2-godzinne zwiedzanie Torunia z lokalnym przewodnikiem. Zobaczymy między innymi: Krzywą Wieżę – średniowieczna baszta obronna, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Według legendy, jej powstanie wiąże się z postępkiem jednego z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Pokutą za złamanie ślubu czystości miało być wzniesienie pochyłej wieży jako symbolu odejścia od surowej zakonnej reguły. Przejdziemy na Stare Miasto do katedry św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Zobaczymy Dom Kopernika. Wielu historyków wskazuje to miejsce jako miejsce, gdzie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom – Mikołaj Kopernik. Chwila czasu wolnego na zakup pamiątek. Wyjazd w drogę powrotną do Zamościa. Powrót w późnych godzinach nocnych.

Cena zawiera: Transport autokarem (klimatyzacja, barek, toaleta, DVD); 2 noclegi w hotelu; wyżywienie wg programu; ubezpieczenie NNW i KL; opiekę pilota.

Cena nie zawiera: biletów wstępu, opłat drogowych i parkingowych, lokalnych przewodników, systemu słuchawkowego do oprowadzania grup, zwyczajowych napiwków – razem110 zł płatne pierwszego dnia pielgrzymki w autokarze.

 

Cena zawiera podatek VAT i składkę na TFG.

 

Zapisy przy wpłacie zaliczki 200 zł

 

Program jest ramowy kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Zapisów można dokonywać poprzez:

zgłoszenie przez formularz na stronie internetowej https://pielgrzymki-ichtis.pl,

w Biurze w Zamościu ul. Gminna 43

poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. od 10 do 16

oraz pod nr tel.: 722 155 510 lub 601 149 267

 

Niniejszy program jest autorski i jest własnością intelektualną Biura Turystyczno-Pielgrzymkowego ICHTIS. W celu jego wykorzystania należy się skontaktować 

z Biurem Turystyczno-Pielgrzymkowym ICHTIS: pielgrzymki.zamosc@wp.pl