fbpx

Przygotowanie do Pielgrzymki można podzielić na kilka etapów.

Po pierwsze przygotowanie duchowe

Jest to przede wszystkim pielgrzymka. Czas kiedy będziemy spotykać się z Panem Bogiem w odczytywanym Piśmie Świętym, Słowie Bożym. Będziemy się z Nim spotykać na Eucharystii, na modlitwie. To jest główny cel pielgrzymowania.

Spowiedź – pojednanie się z Panem Bogiem, aby móc z czystym sercem zanurzyć się w Piątą Ewangelię, zagłębić się w modlitwę, zatopić w niej całego siebie …  spowiedzi nie zostawiajmy na później, na czas pobytu w Ziemi Świętej. Jedźmy już przygotowani. Kapłan jest na każdej pielgrzymce, zawsze jest gotowy, aby służyć, ale nie zawsze może być taka możliwość. Pamiętajmy więc o tym, aby nasza Pielgrzymka Życia rozpoczęła się z czystym sercem już w domu. Żebyśmy wyruszyli z otwartym sercem i umysłem, gotowi na to co przyszykował dla nas Pan Bóg.


Modlitwa – bliscy proszą nas o modlitwę, podają intencje, chcą łączyć się z nami duchowo … nie zabierajmy tylko i wyłącznie bagaży materialnych, zabierzmy bagaż duchowy – zabierzmy intencje tych, którzy nas proszą o tą modlitwę. Postarajmy się również coś ofiarować Panu Bogu od siebie, jakieś niedogodności, zmęczenie, trudności. Nie traktujmy tej szczególnej pielgrzymki jak rozrywki, wczasów w egzotycznym kraju.

– Jeśli masz możliwość – zabierz ze sobą Pismo Święte, chociaż Nowy Testament. W każdym miejscu, gdzie dokonało się jakieś wydarzenie biblijne, jest odczytywany fragment Pisma Świętego. Inaczej przyswaja się tekst słuchając a inaczej śledząc ten sam tekst osobiście. Bardziej zapada w pamięci, łatwiej odtworzyć obrazy i próbować ożywić to wszystko co działo się w danym miejscu.

– Jeśli wolisz słuchać – zabierz ze sobą mały notatnik, aby zapisać fragmenty, z których było czytane Pismo Święte. Po powrocie z pielgrzymki będziesz mógł jeszcze raz na spokojnie wrócić do danego miejsca i tekstu, bo tak naprawdę ta pielgrzymka nigdy się nie kończy, nic już nie będzie takie samo, będziemy już w inny sposób przeżywać kolejne Eucharystie w naszym życiu, będą to wyraźne obrazy miejsc, w których byliśmy.

– Zabierz ze sobą różaniec – Pielgrzymka do Ziemi Świętej, to podróż poprzez kolejne Tajemnice Różańca Świętego.

Przygotowanie materialne – również ważne.

Co ze sobą zabrać? Jak się spakować? Co do którego bagażu zabrać?

Lecąc do Ziemi Świętej, przeważnie przysługuje nam możliwość zabrania dwóch bagaży: dużego – rejestrowanego do 23 kg i małego – podręcznego do 8 kg. Wymiary bagażu z reguły są podane na stronie przewoźnika.

Co może być w bagażu podręcznym?

– w bagażu podręcznym MUSIMY MIEĆ CAŁĄ ELEKTRONIKĘ (telefony, aparaty, laptopy, tablety, powerbanki, ładowarki)

– leki, które są przyjmowane na stałe, ale w ilościach nie wzbudzających podejrzeń, że mogą być przedmiotem handlu za granicą; glukometr, ciśnieniomierz.

– może być jedzenie w formie stałej (kanapki, wędlina, owoce, warzywa)

Czego nie może być w bagażu podręcznym?

– płynów w opakowaniu o pojemności powyżej 100ml (napoje, kosmetyki, itp.)

– jedzenia w formie płynnej (jogurty, napoje)

– niebezpiecznych przedmiotów (nożyczek, pilniczków, korkociągów) – to wszystko może być w bagażu głównym.

Co ze sobą zabrać?

– dobre i wygodne obuwie do chodzenia (sandały, adidasy); koniecznie strój kąpielowy, aby skorzystać z kąpieli leczniczych w Morzu Martwym ?

– ubrania wg uznania (każdy wg własnych potrzeb); strój zakrywający kolana i ramiona

– ubrań ciepłych nie potrzebujemy w dużych ilościach, wystarczy jakiś lekki polar, sweter; jedynie wieczory i poranki mogą być chłodne.

W bagażu głównym może być:

– jedzenie, napoje, kosmetyki, leki i to czego nie możemy zabrać do bagażu podręcznego

Po przybyciu na lotnisko, udajemy się do odbioru kart pokładowych. Ustawiamy się w kolejce, każdy z nas pokazuje paszport, obsługa skanuje i wydaje kartę pokładową. Bagaż główny układamy na specjalnym miejscu do ważenia bagażu. Jeśli waga bagażu zgadza się, bagaż zostaje oznakowany i na specjalnej taśmie jedzie już do miejsca skąd będzie przewieziony do samolotu. Z tym bagażem zobaczymy się dopiero na lotnisku w Tel Avivie ?

Jeśli jednak spakowaliśmy za dużo do walizki, będziemy poproszeni o dostosowanie wagi do wagi prawidłowej lub jeśli będzie nam zależało na zawartości walizki, możemy dokonać dopłaty do bagażu ?

My natomiast udajemy się dalej do kolejnego miejsca kontroli – bramki. Następuje kontrola bagażu podręcznego. Po przejściu przez tą bramkę znajdziemy się już w strefie bezcłowej. Stąd już tylko dzieli nas płyta lotniska od podróży do Ziemi Świętej ?


Pielgrzymka do Ziemi Świętej – Co należy wiedzieć?

  1. W Izraelu nie zapłacimy dolarami wydrukowanymi przed 2006 rokiem. To bardzo ważne!
  2. Oprócz poznawania kultury i zabytków, dobrze jest spróbować kuchni lokalnej. Na początek należy ostrożnie spożywać surowe owoce i warzywa, ponieważ nasza flora bakteryjna jest nieco inna niż flora bakteryjna tubylców. Rzadko się zdarza, aby pojawiły się problemy żołądkowe, ale dobrze być ostrożnym.
  3. Dobrze jest zrobić sobie ksero pierwszej strony paszportu, na wypadek jego zagubienia. Ułatwi to sprawniejsze wyrobienie nowego dokumentu w ambasadzie. Mam nadzieję, że ta garść informacji pomoże Wam jeszcze lepiej przygotować się do Pielgrzymki Życia ?