Przygotowanie do Pielgrzymki można podzielić na kilka etapów.
Po pierwsze przygotowanie duchowe
Jest to przede wszystkim pielgrzymka. Czas kiedy będziemy spotykać się z Panem Bogiem w odczytywanym Piśmie Świętym, Słowie Bożym. Będziemy się z Nim spotykać na Eucharystii, na modlitwie. To jest główny cel pielgrzymowania.
– Spowiedź – pojednanie się z Panem Bogiem, aby móc z czystym sercem zanurzyć się w Piątą Ewangelię, zagłębić się w modlitwę, zatopić w niej całego siebie … spowiedzi nie zostawiajmy na później, na czas pobytu w Ziemi Świętej. Jedźmy już przygotowani. Kapłan jest na każdej pielgrzymce, zawsze jest gotowy, aby służyć, ale nie zawsze może być taka możliwość. Pamiętajmy więc o tym, aby nasza Pielgrzymka Życia rozpoczęła się z czystym sercem już w domu. Żebyśmy wyruszyli z otwartym sercem i umysłem, gotowi na to co przyszykował dla nas Pan Bóg.

– Modlitwa – bliscy proszą nas o modlitwę, podają intencje, chcą łączyć się z nami duchowo … nie zabierajmy tylko i wyłącznie bagaży materialnych, zabierzmy bagaż duchowy – zabierzmy intencje tych, którzy nas proszą o tą modlitwę. Postarajmy się również coś ofiarować Panu Bogu od siebie, jakieś niedogodności, zmęczenie, trudności. Nie traktujmy tej szczególnej pielgrzymki jak rozrywki, wczasów w egzotycznym kraju.
– Jeśli masz możliwość – zabierz ze sobą Pismo Święte, chociaż Nowy Testament. W każdym miejscu, gdzie dokonało się jakieś wydarzenie biblijne, jest odczytywany fragment Pisma Świętego. Inaczej przyswaja się tekst słuchając a inaczej śledząc ten sam tekst osobiście. Bardziej zapada w pamięci, łatwiej odtworzyć obrazy i próbować ożywić to wszystko co działo się w danym miejscu.
– Jeśli wolisz słuchać – zabierz ze sobą mały notatnik, aby zapisać fragmenty, z których było czytane Pismo Święte. Po powrocie z pielgrzymki będziesz mógł jeszcze raz na spokojnie wrócić do danego miejsca i tekstu, bo tak naprawdę ta pielgrzymka nigdy się nie kończy, nic już nie będzie takie samo, będziemy już w inny sposób przeżywać kolejne Eucharystie w naszym życiu, będą to wyraźne obrazy miejsc, w których byliśmy.
– Zabierz ze sobą różaniec – Pielgrzymka do Ziemi Świętej, to podróż poprzez kolejne Tajemnice Różańca Świętego.
Przygotowanie materialne – również ważne.
Co ze sobą zabrać? Jak się spakować? Co do którego bagażu zabrać?
Lecąc do Ziemi Świętej, przeważnie przysługuje nam możliwość zabrania dwóch bagaży: dużego – rejestrowanego do 23 kg i małego – podręcznego do 8 kg. Wymiary bagażu z reguły są podane na stronie przewoźnika.

Co może być w bagażu podręcznym?
– w bagażu podręcznym MUSIMY MIEĆ CAŁĄ ELEKTRONIKĘ (telefony, aparaty, laptopy, tablety, powerbanki, ładowarki)
– leki, które są przyjmowane na stałe, ale w ilościach nie wzbudzających podejrzeń, że mogą być przedmiotem handlu za granicą; glukometr, ciśnieniomierz.
– może być jedzenie w formie stałej (kanapki, wędlina, owoce, warzywa)
Czego nie może być w bagażu podręcznym?
– płynów w opakowaniu o pojemności powyżej 100ml (napoje, kosmetyki, itp.)
– jedzenia w formie płynnej (jogurty, napoje)
– niebezpiecznych przedmiotów (nożyczek, pilniczków, korkociągów) – to wszystko może być w bagażu głównym.
Co ze sobą zabrać?
– dobre i wygodne obuwie do chodzenia (sandały, adidasy); koniecznie strój kąpielowy, aby skorzystać z kąpieli leczniczych w Morzu Martwym ?
– ubrania wg uznania (każdy wg własnych potrzeb); strój zakrywający kolana i ramiona
– ubrań ciepłych nie potrzebujemy w dużych ilościach, wystarczy jakiś lekki polar, sweter; jedynie wieczory i poranki mogą być chłodne.
W bagażu głównym może być:
– jedzenie, napoje, kosmetyki, leki i to czego nie możemy zabrać do bagażu podręcznego

Po przybyciu na lotnisko, udajemy się do odbioru kart pokładowych. Ustawiamy się w kolejce, każdy z nas pokazuje paszport, obsługa skanuje i wydaje kartę pokładową. Bagaż główny układamy na specjalnym miejscu do ważenia bagażu. Jeśli waga bagażu zgadza się, bagaż zostaje oznakowany i na specjalnej taśmie jedzie już do miejsca skąd będzie przewieziony do samolotu. Z tym bagażem zobaczymy się dopiero na lotnisku w Tel Avivie ?
Jeśli jednak spakowaliśmy za dużo do walizki, będziemy poproszeni o dostosowanie wagi do wagi prawidłowej lub jeśli będzie nam zależało na zawartości walizki, możemy dokonać dopłaty do bagażu ?
My natomiast udajemy się dalej do kolejnego miejsca kontroli – bramki. Następuje kontrola bagażu podręcznego. Po przejściu przez tą bramkę znajdziemy się już w strefie bezcłowej. Stąd już tylko dzieli nas płyta lotniska od podróży do Ziemi Świętej ?

Pielgrzymka do Ziemi Świętej – Co należy wiedzieć?
- W Izraelu nie zapłacimy dolarami wydrukowanymi przed 2006 rokiem. To bardzo ważne!
- Oprócz poznawania kultury i zabytków, dobrze jest spróbować kuchni lokalnej. Na początek należy ostrożnie spożywać surowe owoce i warzywa, ponieważ nasza flora bakteryjna jest nieco inna niż flora bakteryjna tubylców. Rzadko się zdarza, aby pojawiły się problemy żołądkowe, ale dobrze być ostrożnym.
- Dobrze jest zrobić sobie ksero pierwszej strony paszportu, na wypadek jego zagubienia. Ułatwi to sprawniejsze wyrobienie nowego dokumentu w ambasadzie. Mam nadzieję, że ta garść informacji pomoże Wam jeszcze lepiej przygotować się do Pielgrzymki Życia ?