fbpx

Nazaret

Kolejny dzień rozpoczął się bardzo wcześnie rano. Czekały na nas kolejne miejsca związane z życiem i działalnością Jezusa. Pierwszym punktem programu był Nazaret – bazylika Zwiastowania i Dom św. Józefa. Wedle tradycji chrześcijańskiej bazylika stoi na miejscu, w którym Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że stanie się Matką Bożego Syna. Tradycja podaje również, że w miejscu kościoła św. Józefa znajdował się warsztat ciesielski Opiekuna Jezusa. Prawdopodobnie do warsztatu przylegał dom, w którym wychowywał się i dojrzewał Jezus. W Nazarecie objawiła się tajemnica Wcielenia. Pięknie powiedział ksiądz, opisując wielką miłość Boga do człowieka:

„to tak, jakby człowiek zakochał się w mrówce i przebył tak wielką drogę, aby się nią stać”.

  

Bazylika Zwiastowania w Nazarecie

                                                                                                                     

  Kościół w miejscu domu św. Józefa 

                                                                                                                    (podziemia i fragment murów domu)                                                                                                                      

 

Tabgha i Kościół Prymatu św. Piotra

Z Nazaretu pojechaliśmy w okolice Jeziora Galilejskiego, do miejscowości Tabgha, gdzie miał miejsce cud rozmnożenia chleba i ryb. We wnętrzu kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb, znajduje się skała na której Jezus dokonał cudu. W pewnym momencie jeden z pątników wyjął z plecaka 5 chlebków i podał księdzu, aby Ten podzielił go między pielgrzymów. To było niezwykłe, poczuliśmy się jakbyśmy byli wśród tłumu słuchającego Jezusa i dzielącego się chlebem pobłogosławionym przez Niego. Następnie przeszliśmy do kościoła Prymatu św. Piotra, gdzie w środku przed ołtarzem znajduje się wystająca ponad posadzkę skała „Mensa Christi” zwana też „Stołem Pana”. Według tradycji, to właśnie na tej skale po cudownym połowie Jezus zaprosił apostołów na posiłek: ryby i chleb. Przy tej skale też, Jezus po posiłku zapytał trzykrotnie Szymona: „Szymonie, synu Jony, czy Mnie miłujesz?” Na co otrzymał odpowiedź: „Panie, Ty wiesz, że Cię miłuję”. Dlaczego Jezus pyta 3 razy? Piotr myślał, że Jezus pyta go o miłość w wymiarze ludzkim – braterską i odpowiada „tak”. Jednak Jezusowi chodzi o „agape” – miłość bezwarunkową, doskonałą. Dlatego pyta Piotra „czy mnie miłujesz?” I tym razem Piotr odpowiada „tak, Panie”. Kiedy Jezus pyta trzeci raz, Piotr z całą gorliwością podtrzymuje swoje wcześniejsze słowa i po raz trzeci mówi „tak”.

Pamiątka rozmnożenia chleba

Kościół Prymatu św. Piotra

Mensa Christi

Swoje kroki kierujemy nad brzeg Jeziora Galilejskiego – Kafarnaum

W naszych głowach pojawia się myśl, że ta woda w której za chwilę zamoczymy na krótko stopy, to ta sama woda, po której chodził Piotr; to ten sam brzeg po którym chodził sam Jezus. Nic się od tamtej pory nie zmieniło … te same kamienie na brzegu, na których przesiadywał nasz Pan … Piotr, Andrzej i inni rybacy w tym jeziorze łowili ryby. My również mieliśmy okazję skosztować smacznej ryby św. Piotra. Jest to tradycyjna ryba spożywana w restauracjach usytuowanych na brzegu jeziora. Po posiłku wypłynęliśmy w prawie godzinny rejs statkiem po Jeziorze Galilejskim. Przy dźwięku polskiego hymnu narodowego na maszt została wciągnięta polska bandera. W chwili zadumy zatrzymaliśmy się nad sceną z ewangelii, którą przytoczył ksiądz. Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na odpoczynek i naukę kroków do miejscowego tańca. Obsługa statku przy dźwiękach muzyki porwała naszą grupę do zabawy. Bardzo szybko minął nam czas na gładkich i spokojnych tego dnia wodach Jeziora Galilejskiego. Cóż, wszystko co dobre szybko się kończy. Trzeba było ruszać w dalszą drogę, ale przed nami było jeszcze wiele cudownych chwil i miejsc. Autokarem przejechaliśmy do Kafarnaum – miasta Jezusa
i Piotra
. To tu dokonało się większość cudów Jezusa. Po pięknym i bogatym mieście zostało niewiele, ruiny domu św. Piotra i pobliskiej synagogi oraz kilka uliczek, po których z całą pewnością przechadzał się Nasz Pan. Dziś na miejscu domu św. Piotra stoi kościół.

Kafarnaum – figura św. Piotra

Góra Błogosławieństw

Kończąc wizytę nad Jeziorem Galilejskim udaliśmy się na Górę Błogosławieństw, miejsca w którym Jezus wygłosił swoją pierwszą publiczną mowę. Można powiedzieć, że była to Jego mowa programowa. Mówił o tych, którzy są: ubodzy w duchu, płaczący, cisi, spragnieni sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, pokój czyniący, prześladowani (Mt 5,3-10) czyli Ci, którzy są odrzuceni przez społeczeństwo. Samo wzgórze i położone na nim ogrody urzekają swym pięknem. W konarach drzew można ujrzeć kolorowe papugi. W oddali rysuje się Jezioro Galilejskie.

„Jestem w raju … nie chcę stąd wychodzić, zostaję …” – powiedziała jedna z uczestniczek pielgrzymki.

 

Papugi na Górze Błogosławieństw

    Kościół Ośmiu Błogosławieństw

Kościół Ośmiu Błogosławieństw

Kana Galilejska

Niestety czas nieubłagalnie płynął a przed nami był jeszcze jeden punkt programu – Kana Galilejska i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Ten dzień i to miejsce było szczególne dla małżeństw, które podróżowały z nami na tej pielgrzymce. To na weselu w Kanie Galilejskiej Jezus dokonał swojego pierwszego cudu – przemiany wody w wino. Co uderzyło mnie podczas Eucharystii sprawowanej w tym miejscu? W pewnej chwili poczułam się jakbym była na tym weselu i patrzyła na cud, którego dokonuje Jezus. Ks. Wojciech czytając ewangelię, przeczytał czy dodał od siebie, tego już nie wiem, bo nie zapytałam, słowo „tutaj”. Dla mnie to słowo stało się „teraz”. Było to moje „tu i teraz”, patrzyłam na wszystkie pary małżeńskie trzymające się za ręce i odnawiające swoje przyrzeczenia.

Od kilku dni spędzałam z tymi ludźmi swój czas, obserwowałam ich relacje między sobą, patrzyłam z jakim szacunkiem, troską, cierpliwością i miłością odnosili się do siebie. Jak bardzo wielu z nas brak właśnie tego szacunku, cierpliwości, troski; miłość gdzieś się schowała i czeka zakurzona gdzieś w głębi serca. Oby jak najwięcej wśród nas było tak wspaniałych i dobrych małżeństw, które będą dawały świadectwo młodym – jak pięknie żyć.

 

Kana Galilejska

Odnowienie Przyrzeczeń Małżeńskich w Kanie Galilejskiej

CDN …